top of page

אימון בני נוער בגיל ההתבגרות

בפגישות עם מתבגרים אני מבקשת מהם לעוף על עצמם!!!

שואלת איך אתם רואים את עצמכם 5 שנים מהיום? איפה תהיו? מה תעשו? מה החלום?

הם מתבוננים בי, לא כל כך מבינים מה זו השאלה הזו באמצע החיים פתאום? ואז אחרי כמה רגעים חיוך. " לא חשבתי על השאלה הזו בכלל עד היום" או – "לא התכוננתי" או- "לא באנו לעבוד על הבעיות שלי כאן?" 

אבל אז, רגע חושבים, ואט אט מתחילים לפרט בשצף קצף.

ואחרי שהם עונים לי על החלום האישי אני שואלת - וכמה זה קרוב לדעתכם? יש משהו שאתם חושבים שיכול לעזור לכם להשיג את המקום הזה שאתם שואפים אליו? משהוא שתוכלו לעשות בענין?

ומכאן.....פתוחה הדרך.

מה הם האתגרים של בני הנוער בגיל ההתבגרות?

בני נוער, בגילאים 14-18, חווים בגיל ההתבגרות תהליכי צמיחה פיזיים ומנטליים משמעותיים. בגיל המרד, לראשונה תחושת העצמאות מתבססת לה, מסתיים בית הספר היסודי, ומתחילים החטיבה והתיכון.

רונית עובדיה מתמחה באימון לבני נוער בגיל ההתבגרות ולמתגברים ולצעירים עם אתגרי החיים

שלב זה מאופיין בשינויים רבים - עומס בלימודים בחטיבות העליונות, חברויות משתנות ומערכות יחסים שונות עם - הורים, המורים והחברים. מתפתחים יחסים רומנטיים, יחסים עם הגוף המשתנה, יחסים חברתיים עולים ויורדים, יחסים עם העולם, יחסים עם מה שיש ועם מה שאין, עם מה שאוהבים ולא אוהבים.  

אבל מה קורה כשאין אוזן קשבת בגיל ההתבגרות?

השינויים הקיצוניים מביאים לא פעם להסתגרות ולמצבי רוח משתנים. נוספים לכך העומס והלחצים, שמביאים לעיתים לתחושת כעס, חרדה ,איבוד שליטה וחוסר אונים ולעיתים תקיעות במלוא מובן המילה. 

הצורך המיידי הוא להיעזר אלא שהמבוגר הקרוב- ההורה או המורה אינם תמיד האופציה היעילה עבור המתבגר. לעיתים  היציאה לעצמאות ראשונה כרוכה דווקא באופן טבעי במידור המבוגר הקרוב ביותר.

לעיתים יש צורך במבוגר אחר - מיטיב ואחראי, בעל אוזן מכילה סבלנית וחכמה. אוזן שתאפשר למתבגר להשמיע את הקושי- ללא כחל וסרק, ללא מחסומים רגשיים, ותוכל לסייע במענה הנכון לו. מבוגר שמגיע מתוך מרחב אובייקטיבי ללא אג'נדה ושיפוטיות.

איך המתבגרים בני הנוער לומדים צמיחה חופשית?

באימון בני נוער בגיל ההתבגרות בתהליך ה"צמיחה החופשית", אני מאפשרת לנער ולנערה לגלות את עצמם מחדש - בדיוק כמו שהם מתוך חופש ובחירה! זו תפיסה חדשה ושונה מאיך שהם חושבים שהסביבה תופסת אותם, ומאיך שהם תופסים את עצמם. השינוי בתפיסות, משחרר מתחושת חוסר האונים. במקום נגלה ביחד את היתרונות, האמונות והערכים המשמעותיים של כל אחד ואחת. נגלה את החלומות האישיים, תחושת הערך אישי, יכולתם לתרום לעולם, ובעצם מה יגרום להם להיות פשוט - מאושרים.

מה בני הנוער בגיל ההתבגרות לומדים בתהליך האימון?

באימון אנחנו לומדים להתמודד עם אמונות ומכשולים, איך להפוך את המכשול לאתגר, לומדים לאמץ חשיבה מקדמת, בונה וחיובית. המתבגרים מבינים בתהליך האימון שהכוח שלהם מגיע מתוכם - שהחופש לצמוח הוא בחירה.

ההבנה הזו יוצאת דופן בגילאים צעירים, והיא תשתית לגילאים שיבואו אחר כך. זהו הבסיס להתמודדות עם אתגרים בהמשך -  צבא, לימודים, קריירה, זוגיות ומשפחה. 

באימון בני הנוער והצעירים לומדים לחזק ולהעמיק את את מה שיש בתוכם, ואותו להביא לעולם ולהשתמש כצידה לטווח ארוך.

 

"נולדנו כדי לממש את הקסם האלוהי הגלום בנו. הוא לא גלום רק בחלק מאיתנו, כל אחד מאיתנו נושא את הקסם הזה בתוכו. כאשר אנחנו מרשים לאור הפנימי שלנו לזרוח אנו מאפשרים באופן לא מודע גם לאחרים לעשות את אותו דבר. כאשר אנחנו משתחררים מהפחד הנוכחות שלנו משחררת אחרים."

(מריאן ויליאמסון)

bottom of page